U bevindt zich hier: Geld.nl > Blog > Sparen > Dga’s, profiteer nog van de levensloop!

Dga’s, profiteer nog van de levensloop!

Thursday 9/December/2010 | Door: Eric Koekkoek | Sparen

De levensloopregeling is eigenlijk bedoeld voor de gewone werknemer als alternatief voor de heel populaire spaarloonregeling. We kunnen na een paar jaar wel stellen dat sparen voor vrije tijd een grote flop is. Alhoewel, d'r is één groep spaarders die het wél een leuk ding vindt: de directeur grootaandeelhouders, ofwel dga's. De meeste dga's gebruiken de regeling niet zozeer om geld te sparen om hun vrije tijd te financieren, maar meer als fiscaal geintje om eerder met pensioen te kunnen gaan.

Hoe zat 't ook al weer?
Ik leg even kort uit hoe de levensloopregeling werkt. Tijdens het dienstverband mag er worden gespaard om bepaalde vormen van verlof, zoals een sabbatical leave, te kunnen financieren. Dit kan door 12% van het loon als spaargeld belastingvrij te sparen op een speciaal daarvoor geblokkeerde rekening bij een bank of verzekeraar. Het mag dus niet in de eigen BV worden gespaard. U kunt maximaal 210% van het loon als kapitaal opbouwen. Bij een gebruikelijk pensioen van 70% van het loon, kunt u dus drie jaar eerder met pensioen, want ook daarvoor mag de regeling worden gebruikt.
 
Wat is de leut voor dga's dan?
Omdat een dga werknemer en werkgever tegelijkertijd is, kan hij zijn eigen beloning zo optimaal mogelijk - maar wel zakelijk! -regelen. Hij kan de levensloopregeling voor hemzelf budgetneutraal toepassen. Heel simpel, de dga verhoogt zijn loon met 12% (eigenlijk met 12/88) en vervolgens wordt 12% weer ingehouden en op de levenslooprekening gestort. Ik verduidelijk het met getalletjes:

Stel, uw loon is € 70.000. Dit verhoogt u met 12/88 (afgerond 13,64%), zodat het € 79.545 bedraagt. Vervolgens houdt u hierop 12% in (€ 9.545), zodat u weer op € 70.000 loon uitkomt. U ziet, deelname aan de levensloopregeling kost u niks extra. Daar komt nog bij dat de extra loonsverhoging leidt tot een hogere grondslag voor het pensioen. Nóg een voordeel.

Intussen spaart u belastingvrij, omdat het levenslooptegoed niet in box 3 wordt belast. Het extra loon dat u krijgt, is voorlopig niet belast en de BV heeft een extra aftrekpost. Dit scheelt weer vennootschapsbelasting en op termijn aanmerkelijkbelangheffing (u weet wel, die 25% belasting van box 2).

Kan dat zomaar?
Nee, een dga kan niet zomaar lukraak in de weer met de levensloopregeling. Zo zal de levensloopregeling en de aanpassing van het loon moeten worden goedgekeurd door de aandeelhoudersvergadering (na enige discussie met zichzelf, stemt de vergadering, vertegenwoordigd door de dga, in met de loonsverhoging voor de dga). Vervolgens moet de levensloopregeling schriftelijk worden vastgelegd. Het levenslooptegoed moet ook echt worden aangewend voor verlof of vervroegd pensioen, anders loopt u de jaarlijkse extra heffingskorting van € 199 mis.
 
Te mooi om waar te zijn
Omdat de levensloopregeling is mislukt en eigenlijk vooral leuk uitpakt voor dga's die zodoende vervroegd met pensioen kunnen, is in het regeerakkoord het plan opgenomen om de regeling samen met de wel populaire spaarloonregeling te vervangen door de vitaliteitsregeling. Met het spaartegoed kunnen dan zorgtaken, scholing, het opzetten van een eigen bedrijf, demotie of deeltijdpensioen worden gefinancierd. De reden zou zijn dat één regeling veel duidelijker is dan twee. Oh ja, en de regeling kan niet worden gebruikt voor vervroegd uittreden. Voelt u 'm?

Terug naar overzicht

Add comment



Loading


Geld.nl blog logo
Altijd handige informatie krijgen? Volg ons!
Google Plus
Geef Geld.nl +1

Experts / Bloggers

AuthorPhoto Amanda Bulthuis Amanda Bulthuis is werkzaam als financieel journalist. Ze schrijft ond..
AuthorPhoto Arjen Dijkstra Arjen Dijkstra is sinds 1 januari 2010 directeur van online verzekeraa..
AuthorPhoto Andre Wolfs Andre Wolfs (1969) is getrouwd, vader van drie jongens en directeur va..
AuthorPhoto Bart Klomp Bart Klomp is verantwoordelijk voor de marketing- en communicatiestrat..
AuthorPhoto Bart Weerkamp Bart Weerkamp is verantwoordelijk voor het leenmerk Freo en lid van he..
Naar alle experts