Friday 27/August/2010
|
Door: Liselotte Maas
|
Geld lenen
Sinds 1998 is er een wet die voor natuurlijke personen perspectief biedt op een schuldenvrije toekomst, de Wsnp. Waar voorheen iemand tot in lengte van jaren achtervolgd kon worden door zijn schuldeisers, is het nu mogelijk definitief een schone lei te krijgen voor oude schulden. Zo ligt een schuldenvrije toekomst vervolgens in het verschiet.
Het klinkt allemaal erg eenvoudig, maar voordat die schone lei bemachtigd kan worden, dient eerst een langdurig traject te worden afgelegd. Met niet voor iedereen uiteindelijk de finish waar ze vooraf op hadden gehoopt.
Toelating
De eerste hobbel is de aanvraag. De toelating tot de Wsnp kan alleen worden verkregen met een uitspraak van een rechter. Het is niet mogelijk rechtstreeks naar een rechtbank te gaan met het verzoek te worden toegelaten. De benodigde verklaring en het verzoekschrift dienen door de gemeente te worden opgesteld en ingediend. De eerste stap is dus de gang naar de gemeentelijke afdeling die de schuldhulpverlening uitvoert. In de verklaring dient te worden aangegeven of er buitengerechtelijke pogingen zijn ondernomen om tot een schuldregeling te komen. Kortom, eerst is de gemeente zelf aan zet om met de betrokken crediteuren tot een akkoord te komen. Pas als dat niet is gelukt, kan de gemeente de benodigde verklaring opstellen en versturen.
Faillissement aanvragen
In de praktijk komt het erop neer dat het wel een jaar kan duren (en soms veel langer) voordat de stap van de gemeente leidt tot een uitspraak van toelating tot de Wsnp. Een omweg die steeds vaker wordt gebruikt, is dan maar het eigen faillissement aan te vragen. De rechter stelt dan immers de aanvrager in de gelegenheid alsnog een beroep op de Wsnp te doen. Wachtlijsten kunnen zo worden omzeild, maar persoonlijk zou ik deze omweg niet adviseren. Want er kan in dat geval geen deugdelijk buitengerechtelijk traject worden opgezet en uitgevoerd. Bovendien zijn lang niet alle gemeenten bereid de benodigde verklaring met voorrang op te stellen en van de benodigde handtekening te voorzien. Ten derde zal het je maar gebeuren dat de Wsnp aanvraag om welke reden dan ook wordt afgewezen en je in een ongewild faillissement terecht bent gekomen.
Als het dan toch zover is, en het vonnis is uitgesproken dat de Wsnp van toepassing is, is de euforie over het dichterbij komen van de schone lei vaak van niet al te lange duur. In het begin is het wel prettig, want de deurwaarder staat niet meer wekelijks op de stoep, de loonbeslagen komen te vervallen en de dreiging van een huisuitzetting is ook van de baan. Maar dan begint het pas. Want voor niets gaat de zon op… Volgende keer dus maar een deel twee over de toelating tot de Wsnp.